Protez Diş Tedavisi

Eksilen dişleriniz için implantlı protez uygulaması.

dentconcept

Dolguyla tedavi edilemeyecek kadar fazla madde kaybı olan ve estetik olarak bozulmuş dişlere uygulanan yöntem kuron tedavisi (kaplama); diş kayıplarında kaybolan dişin yerine yan dişlerden destek alınarak yapılan tedavi yöntemine de köprü adı verilir. Kuron-köprü işlemleri metal-seramik, zirkonyum ya da tam porselen şeklinde uygulanabilir. Çoklu diş kayıplarında (kısmi dişsiz hastalar) veya ağzında hiç dişi olmayan (tam dişsiz) hastalarda ise halk arasında damak diye adlandırılan akrilik içerikli total protezler uygulanmaktadır

  • Estetik Diş hekimliğinde protez dişler, kaybolan dişlerin ve dokuların, çiğneme fonksiyonlarını, konuşmaya katkılarını ve estetiğini iade ederken mevcut dokuların da sağlığının korunmasına yardımcı olmak üzere yapılan apareylerdir.

    Protezleri sabit ve hareketli protezler olarak iki ayrı sınıfta değerlendirebiliriz.

uygulamalar

Kırık veya aşırı çürük nedeniyle madde kaybına uğramış dişleri restore etme yöntemidir. Dişin üzeri dokuyla uyumlu bir malzemeyle kaplanarak tam bir diş formu sağlanır. Bu malzemeler full metal,metal destekli porselen diş veya full porselen olabilir. Hazırlanan kuronlar dişin üzerine yapıştırılarak sabit kalması sağlanır.

Bir veya birden fazla diş eksikliği varsa ve eksik bölgenin her iki tarafında da sağlıklı dişler mevcutsa, bu iki yakadaki dişlerden destek alınarak eksik dişlerin tamamlanmasına yönelik bir restorasyondur.Köprü protezleri de kuron protezleri gibi dişlere yapıştırılarak sabit kalmaları sağlanır.

Kuron veya köprü protezi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta;dişin dişetiyle birleştiği bölgeye şev veya şemfır denen basamakların hazırlanmasıdır.Bu sayede, yapıştırılan kuron veya köprülerin dişeti içine fazla baskı yapıp, dişeti enfeksiyonuna ve dişeti kenarında koyu renkli hat oluşmasına yol açmaları önlenmiş olur.

  • Tam ve bölümlü hareketli protezler
  • Metal destekli veya metalsiz yapıda porselen sabit protezler
  • Diş çekimi sonrası takılan Immediat protezler
  • Doğal diş kökleri üzerine yapılan protezler (Overdenture)
  • Çene ve yüzde oluşan yumuşak ve sert doku kayıpların giderilmesi amacına yönelik olarak yapılan protezler ( maksillofasiyal)
  • Diş sıkma veya gıcırdatma alışkanlığı olan kişilere uygulanan protezler şeklindedir.

Sorularınızı Cevaplıyoruz.

Sık sorulan sorular bölümünde eğer sorularınıza cevap bulamadıysanız lütfen aşağıdaki butona tıklayarak iletişim bilgilerimizden bize ulaşın ve ya numaranızı bırakın biz sizi arayalım.